تولید محتوای الکترونیکی, تولید محتوای الکترونیکی چیست؟

تولید محتوای الکترونیکی چیست و چه کاربردی دارد؟ آیا می‌دانید یک محتوای الکترونیکی خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟ با ما همراه باشید تا نکات و اطلاعات لازم را در این زمینه فرا بگیرید.

منظور از تولید محتوای الکترونیکی چیست؟

تولید هرگونه محتوای آموزشی که هدف آن آموزش مطلبی به مخاطب است را تولید محتوای الکترونیکی می‌گوییم.

تولیدات محتوایی الکترونیکی میتواند یکی از انواع تولیدات محتوای اینترنتی نیز شناخته شود.

بنابراین یک محتوای الکترونیکی میتواند شامل متن، تصویر، فیلم و یا تلفیقی از همه این‌ها باشد. اصولا محتوای الکترونیکی محتوایی است که توسط ابزار الکترونیکی ساخته و منتشر میشود. محتوای یک سی دی آموزشی یا مطلب یک وبسایت آموزشی، محتوای الکترونیکی محسوب میشود.

در مفهوم گسترده تر میتوان گفت هر گونه اطلاعات دیجیتالی که حاوی پیامی برای مخاطب باشد را محتوای الکترونیکی میگویند. بنابراین یک کتاب آموزشی دیجیتالی یا یک فایل پاور پینت حاوی نکات آموزشی جزء محتوای الکترونیکی محسوب می‌شوند.

به دنبال تولید محتوای با کیفیت برای وبسایت یا اینستاگرام خود هستید؟ لایوتایپ محتوایی با کیفیت، سئو شده و هدفمند برای شما تولید خواهد کرد. با ما تماس بگیرید.
مشاوره رایگان همین الان تماس بگیرید

کاربردهای محتوای الکترونیکی

همان گونه که ذکر کردیم محتوای الکترونیکی معمولا هدف آموزشی دارد. این روزها تولید مطالب درسی در قالب های مختلف از مهم‌ترین کاربردهای محتوای الکترونیکی است.

آموزش مطالب درسی در قالب محتوای الکترونیکی بسیار موثر است زیرا در این گونه روش آموزش، دانشجو از چندین رسانه به صورت همزمان (صوتی، تصویری و نوشتاری) به فراگیری مطلب می‌پردازد.

از سویی با فراگیری اینترنت در دنیا آموزش آنلاین جای روش های قدیمی را گرفته است. مزایای آموزش آنلاین به قدری زیاد است که بسیاری از افراد ترجیح میدهند از آن برای فراگیری مطالب درسی و غیر درسی استفاده کنند.

تولید محتوای آموزشی با رویکرد آموزش از راه دور یکی از انواع تولید محتوای الکترونیکی است که کاربرد زیادی در دانشگاه های مجازی دارد.

بسياري از سازمان ها و مراکز علمي و تخصصی نیز امروزه براي ارائه مطالب خود به افرادی که کسانی که امکان حضور فيزيکي در کلاس هاي درس و يا محل هاي آموزشي را ندارند، مطالب خود را به صورت آموزش هاي مجازي و به شکل چند رسانه اي براي کاربران در شبکه اينترنت قرار داده اند تا علاقه مندان به توانند از آنها استفاده کنند.

ابزار و نرم افزارهای تولید محتوای الکترونیکی

تولید محتوای الکترونیکی میتواند حاوی فیلم رئال، فایل صوتی، تصاویر و انیمیشن‌های گرافیکی یا موشن گرافیک باشد. بنابراین ابزار و نرم‌افزارهای مورد نیاز برای تولید محتوای الکترونیکی بسیار متنوع هستند و یک تولید کننده محتوا به تنهایی قادر به انجام آن نخواهد بود. از این رو معمولا کار تولید محتوای الکترونیکی توسط یک تیم انجام می‌گیرد. اما برای آشنایی شما با ملزومات و نرم افزارهای مورد نیاز برای این کار را به صورت تیتروار بیان می‌کنیم.

برای یک محتوای الکترونیکی چند رسانه‌ای شما نیاز به ابزار و ملزومات زیر دارید:

 • تجهیزات فیلم برداری
 • تجهیزات ضبط صدا
 • تجهیزات عکاسی

نمونه ای از نرم افزارهای لازم برای انواع تولیدات محتوایی الکترونیکی را در ادامه آورده‌ایم.

 • محتوای ویدئویی: نرم افزارهای PowerPoint, Camtasia Studio, After Effect
 • محتوای تصویری: نرم افزارهای Snipping Tool, Photoshop
 • محتوای متنی: نرم افزارهای Word, InDesign, Excel
 • محتوای صوتی: نرم افزارهای AD Sound Recorder, Gold Wave

یک محتوای الکترونیکی خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟

اول اینکه باید یک الگوی طراحی و نقشه‌ی مناسب داشته باشد. منظور از طراحی، فونت، قالب یا رنگ نیست، منظور این است که مراحل ساخت طوری طی شود که ما را به هدف که همان آموزش است برساند. همچنین محتوای الکترونیکی خوب از تصاویر مناسب در بیان مطلب سود میبرد. تحقیقات نشان داده است که دیدن، بسیار بیشتر از شنیدن در یادآوری مطالب میتواند موثر باشد. تولیدات محتوای الکترونیکی برای دانش آموزان می تواند به صورتهای مختلف مثل ساخت درس افزارهای آموزشی با موضوعات کتابهای درسی و همچنین تولید نرم افزارهای آموزشی به همراه بازی باشد که اموزش مطالب درسی را به صورت شیرین تری به آنها عرضه کند.

مراحل تولید محتوای الکترونیکی

مراحل تولید محتوا الکترونیکی به صورت گام به گام به شکل زیراست:

 • تهیه نقشه و سناریوی طرح با توجه به محتوای آموزشی
 • جمع‌آوری و تولید محتوای آموزشی شامل فیلم، عکس و …
 • طراحی گرافیکی صفحات و سرفصل‌ها مطابق محتوای تهیه شده

مطالب مشابه

  ارسال دیدگاه